Datové analýzy

Online nákupy v roce 2019: Češi utratili 155 miliard korun, z výdejních míst se stal fenomén

03. 01. 2020

    Rekordní částku 155 miliard korun zanechali zákazníci v českých e‑shopech v roce 2019. Vyplývá to z analýzy nákupního rádce Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci. Největší nárůst zaznamenaly segmenty jídla (meziročně + 45 %), dům a zahrada (+ 25 %) a také oblečení a móda (+ 21 %). V e‑shopech meziročně posílila online platba kartou, jejíž podíl je 25 %, shodný 30% podíl mají potom platba na dobírku a platba při převzetí na výdejním místě. Právě výdejní místa jsou sílícím fenoménem, celkem 14 140 e‑shopů nabízí zákazníkům možnost vyzvednout si zboží na téměř 25 000 výdejních místech po celé České republice. Čísla vycházejí z agregovaných dat nákupního rádce Heureka.cz a veřejně dostupných dat. Na infografiku s veškerými čísly se můžete podívat zde.

    Elektronika a dům a zahrada

    Stále největší podíl nákupů online má elektronika (36 %), i když její celkový podíl každoročně slábne. „Po elektronice je nejsilnějším segmentem na internetu vybavení pro dům a zahradu (15 %) a díky vstupu významných hráčů také segment s oblečením a módou (9 %),“ vysvětluje Tomáš Braverman, šéf nákupního rádce Heureka.cz, a pokračuje: „Elektronika slábne hlavně proto, že se v e‑shopech už se dá koupit prakticky všechno, na co si vzpomenete, ať se bavíme o jídle a každodenních maličkostech anebo třeba o autech, do jejichž prodejů už online také promlouvá.“ Mezi nejrychleji rostoucí segmenty patří jídlo, dům a zahrada a také oblečení a móda.

    Českou specialitou je osobní odběr, výdejních míst je v česku téměř 25 000

    Jakousi specialitou českých internetových zákazníků je vyzvedávání zboží osobně - ať už přímo v pobočkách e‑shopů anebo na partnerských výdejních místech. Možnost vyzvednout si zboží osobně nabízí 14 140 e‑shopů, což je o 4 540 e‑shopů více než vloni. A zákazníci si mohou vybrat téměř z 25 000 výdejních míst po celé republice. Po Praze (5 159 míst) je největší počet výdejních míst v Jihomoravském (2 757) a Moravskoslezském (2 728) kraji. Podle Bravermana obliba výdejních míst koresponduje také s tím, jakým způsobem Češi v e‑shopech nejčastěji platí. „Když už si lidé zboží vyzvedávají osobně, často nechají na výdejní místo i samotnou platbu. Platba na odběrném místě spolu s platbou zboží na dobírku mají shodně 30 %,“ říká Braverman a pokračuje: „Pozitivně vnímám to, že meziročně posílila na 25 % platba kartou online. Zákazníci už jsou edukovaní a vybírají si spolehlivé e‑shopy, ve kterých se nebojí kartu používat.“ Počet e‑shopů na českém trhu meziročně opět mírně vzrostl na 46 600.

    Podíl mobilních návštěv přesáhl už polovinu

    Klíčový milník v tomto roce také překročily návštěvy z mobilních telefonů. „Už více než polovina návštěvníků chodí nakupovat na internet z mobilních telefonů. Ne všechny nákupy se samozřejmě na mobilech dokončí, ale všechny důležité fáze výběru a rozhodování už na mobilu probíhají. I proto připravujeme plně responzivní nákupní rádce a finišujeme s testováním responsivních částí Heureky,“ doplňuje Tomáš Braverman.

    Nejvíc se utrácelo za značku Samsung, nejvyhledávanější je telefon Xiaomi Redmi Note 7

    Největší objem peněz utratili Češi na internetu za zboží značky Samsung, na druhém místě stojí Apple a na třetím LG. „Nejvyhledávanějším produktem uplynulého roku se na Heurece stal mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 7. Nejdražší prodanou položkou v Heureka Košíku byla televize LG za bezmála 119 tisíc korun,“ doplňuje pár zajímavostí z Heureky její šéf Tomáš Braverman.

    Rok 2020 ve znamení expanze e‑shopů, slibný je region střední a východní Evropy

    Česká e-commerce se bude dál rozvíjet a i v nadcházejícím roce bude růst. „Česko je e-commercově poměrně vyspělé a české e‑shopy nabízí zákazníkům vysokou úroveň služeb. Velkým tématem pro ně bude expanze. Pro české e‑shopy jsou velmi zajímavé trhy střední a východní Evropy – meziročně rostou i o desítky procent a konkurence v nich většinou není ještě tak vysoká,“ říká Tomáš Braverman a dodává: „Pokud nepočítáme Slovensko, tak zemí s velkým potenciálem pro expanzi je Maďarsko a také třeba Rumunsko, kde e-commerce roste meziročně až o 30 %. Začátek cesty do zahraničí může vést přes naše cenové srovnávače, které jsou na tamních trzích jedničkami a meziročně rostou rychleji než trh. V této chvíli zprostředkováváme pomoc několika desítkám e‑shopů, které nás zatím oslovily. Řešíme s nimi nejčastěji data o tamním trhu - jaká je konkurence nebo růstové kategorie, zahraniční logistiku a překlad webu. “

    Sdílet

    Heureka jako online BTL nástroj pro značky

    25. 01. 2022

    I značky mají u nás na Heurece své místo. Nabízíme služby zlepšující viditelnost produktů, což přináší jak lepší povědomí o značce a jejím portfoliu, tak i vyšší zájem o její produkty. Možnosti propag…